اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

حاشیه نشینی شهر‌ها، تکلیفی که مغفول مانده است

حاشیه نشینی شهر‌ها، تکلیفی که مغفول مانده است
شعار سال: نامزد انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی استان تهران با اشاره به اینکه براساس قانون برنامه ششم توسعه دولت می‌بایست ۱۰ درصد جمعیت حاشیه نشینی شهر‌ها را کاهش دهد، گفت: متاسفانه این طرح از برنامه عقب بوده و مغفول واقع شده است.
سید رسول موسوی چوبه در این باره افزود: در دی ماه سال ۹۵ نمایندگان مجلس دولت را مکلف به برنامه ریزی برای ساماندهی و کاهش ۱۰ درصدی جمعیت حاشیه نشین شهر‌ها کردند.
وی ادامه داد: در بند ب ماده ۹۵ لایحه دولت مکلف است به منظور پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی، نسبت به تهیه طرح جامع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی با اولویت اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، کودکان کار و مفاسد اخلاقی مشتمل بر محور‌های ذیل اقدام کند به گونه‌ای که آسیب‌های اجتماعی در انتهای برنامه به ۲۵% میزان کنونی کاهش یابد.

حاشیه نشینی شهر‌ها، تکلیفی که مغفول مانده است

نامزد انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی استان تهران اظهارداشت: شناسایی نقاط آسیب‌خیز و بحران‌زای اجتماعی در بافت شهری و حاشیه شهر‌ها و تمرکز بخشیدن حمایت‌های اجتماعی، خدمات بهداشتی ـ درمانی، مددکاری، بهبود کیفیت زندگی ساکنان سکونت‌گاه‌های غیررسمی و ترویج مهاجرت معکوس از طریق آمایش سرزمین، برنامه‌ریزی برای مدیریت و توزیع متناسب فعالیت، جمعیت و مهاجرت در کشور و ممانعت از توسعه حاشیه نشینی با رویکرد تقویت مبادی مهاجرت، از عمده موضوعاتی بود که در این بند گنجانده شده و می‌بایست سالانه ۱۰‌درصد نسبت به ساماندهی مناطق و کاهش جمعیت حاشیه‌نشینی اقدام شود.

خبر جدید  انتخاب سه نماینده از انجمن های علمی در شورای عالی عفت + اسامی نامزدهای شرکت کننده

موسوی چوبه خاطر نشان کرد: براساس گزارش دیوان محاسبات کشور از عملکرد قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور اعلام کرد تنها ۳۵ درصد احکام این برنامه کامل تحقق پیدا کرده است و در ۶۵ درصد احکام، اهداف قانون گذار محقق نشده است.

وی با اشاره به اینکه باید عدم تحقق قانون برنامه ششم مورد توجه قرار گیرد گفت:ضعف برنامه‌های کلان در زمینه آمایش سرزمین و مدیریت فعالیت و سکونت در سطح ملی، عدم تدوین برنامه‌ای جامع و فراگیر در زمینه سکونتگاه‌های غیررسمی در کشور و عدم وجود مدیریت یکپارچه شهری و بخشی عمل نمودن دستگاه‌ها و عدم حس مالکیت مسئولین ذینفع نسبت به طرح‌ها برخی از اولویت‌های موضوع حاشیه نشینی است.
نامزد انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی استان تهران همچنین ضعف همکاری دستگاه‌های محلی و ملی عدم وجود ظرفیت لازم در دستگاه‌های محلی و تغییر سریع مدیران محلی، بخشی عمل کردن دستگاه‌های مدیریت شهری و عدم همکاری بین بخشی در اجرای برنامه‌ها و بازنگری قوانین را از دیگر اولویت‌های موضوع حاشیه نشینی شهر‌ها برشمرد.
موسوی چوبه اضافه کرد: امیدوارم با ارزیابی دقیق و شناسایی مجموعه قوانین، سیاست‌ها و برنامه‌ها و تحلیل پیامد‌های ناشی از این موارد در عمل، با توجه به زمینه‌های اجتماعی، زمینه اصلاح اشکالات و اتخاذ سیاست‌های کاراتر بر مبنای هر آنچه تاکنون پی گرفته شد، فراهم شود.
اختصاصی پایگاه تحلیلی خبری شعار سالپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *